İsrail: Lübnan’ın güneyinde 20 noktaya saldırı düzenlendi

İsrail, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgelerinde 20 noktaya hava ve topçu saldırısı düzenlediğini açıkladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, savaş uçakları ve topçu birlikleri Lübnan’ın güneyindeki Ramya bölgesinde 20 ayrı noktaya saldırdı. Ordu, bölgede yaşanan patlamalara ilişkin havadan kaydedilmiş görüntüler yayımladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Mervahin ve Kefr Kela’da Hizbullah’a ait olduğu iddia edilen noktaları vurduğu belirtildi.

NNA: ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Lübnan resmi ajansı NNA’nın geçtiği habere göre, İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyine yönelik gün içerisinde ikinci defa yoğun bir hava saldırısı başlattı. Hava saldırının hedefindeki Hiyam beldesindeki bir evin tamamen yıkıldığı, enkaz altında kalanların arasında ölü ve yaralıların olduğu ifade edildi. Ayrıca İsrail güçlerinin Lübnan’ın Blida ve Aytarun beldelerine yarım saat boyunca fosfor bombasıyla saldırı düzenlediği iddia edildi.

HİZBULLAH: İSRAİL ASKERLERİNİN KONUŞLANDIĞI BİNALAR HEDEF ALINDI

Hizbullah da Lübnan’ın güneyinden İsrail’e gerçekleştirilen saldırılar hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, Hizbullah’ın Şlomi ve Metula yerleşim biriminde İsrail askerlerinin konuşlandığı binaları güdümlü füze ve uygun silahlarla tam isabet hedef aldığı ifade edildi. Hizbullah yaptığı bir başka açıklamada, İsrail askerlerinin konuşlandığı Avivim yerleşim birimindeki bir bina ile Manara ve Hanita askeri mevzilerine saldırı düzenlendiğini bildirdi.

8 EKİM’DEN BU YANA 288 HİZBULLAH ÜYESİ, 13 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’te İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırılar, güneydeki Refah kentine kara harekatı ile devam ediyor. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den beri devam eden çatışmalarda da 288 Hizbullah mensubu, 60 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile 13 İsrail askeri ve dokuz İsrailli sivil öldü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x