Rusya: ABD ile diyaloğa açığız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD ile Ukrayna meselesini kapsayan güvenlik sorunlarıyla ilgili diyaloğa açık olduklarını belirterek, “Genel olarak diyaloğa ihtiyaç var çünkü güvenlik dahil sorunlar birikiyor.” dedi. 

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD’nin “Ukrayna meselesinden ayrı olarak nükleer silahın kullanılması riskleri konusunda Rusya ile görüşmeye açık olduğu” yönündeki açıklamasını değerlendiren Peskov, “Ukrayna meselesi ve ABD’nin meseleye dahil olması gibi boyutlarıyla birlikte geniş kapsamlı diyaloğa açığız. Genel olarak diyaloğa ihtiyaç var çünkü güvenlik dahil sorunlar birikiyor.” diye konuştu. 

Peskov, ABD’nin Rus ortaklarına baskı kurmaya devam edeceğini söyleyerek “Bizim teklif ettiğimiz işbirliği, üçüncü bir ülkeye karşı değil. İşbirliğimiz, karşılıklı çıkar ilkesine dayanıyor ve Vietnam dahil ortaklarımızın çıkarını karşılıyor.” ifadelerini kullandı. 

Sözcü Peskov, Rusya’nın dış siyaset alanındaki faaliyetinin Batı tarafından “düşmanca” görüldüğünü söyledi. 

Moldova’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üye olma yönündeki siyasetini değerlendiren Peskov, bunun Moldova’nın iç meselesi olduğunu kaydederek “Ancak ülkenin geleceği sadece AB’ye değil, Rus pazarlarına da bağlı.” dedi.
       

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x